Yeşil Çatı

Yeşil çatılar hem göze hem de sağlığımıza iyi geliyor.

İsteğe bağlı olarak alçak veya kalın hafifletilmiş toprak kullanılarak bitkilendirilen yeşil çatılar görüntü kirliliğini azaltmanın yanı sıra şehir merkezlerinde yapılaşmadan kaynaklı yüksek olan hava sıcaklığını da düşüren bir etki yaratır. Aynı zamanda havadaki tozu ve kirliliği temizlemede de aktif rol oynayan yeşil çatıların iki çeşidi vardır.

Ekstensif Yeşil Çatı

İnce toprak kullanılan ve az yoğun bitkili çatı tipidir. Ekstensif yeşil çatılar yeşil çatılarda en çok kullanılan uygulama çeşittir. Ekstensif bir çatı tipik olarak 50 mm ila 200 mm derinliğinde sığ bir toprak katmanı ve susuzluğa dayanıklı, dirençli bitkilerden oluşur.

İntensif Yeşil Çatı

Kalın toprak kullanılan ve yoğun bitkili çatı tipidr. İntensif yeşil çatılar tipik olarak 200 mm ila 1500 mm derinliğinde bir toprak katmanından oluşur. Bu toprak katmanı sayesinde bitkilendirme için daha fazla seçenek mevcuttur. Çatı geleneksel bir bahçe alanı görüntüsüne çok benzer ve ağaçlar, çimenlikler, çiçekler ve araç / yürüyüş yolları içerecek şekilde peyzaj yapılabilir.

cem boanik - hizmetler - Yeşil Çatı

Su taşkınlarını önler

Düşük bakım maliyeti sunar

Çevre kirliliğini önler

Şehirleşmenin ısısını hafifletir

cem boanik - hizmetler - Yeşil Çatı

Türkçe