Cem Botanik Biyolojik Yüzme Göleti
Uptown Ankara - Biyolojik Gölet

Šta su biološke vodene površine?

Biološke vodene površine se samostalno čiste bez potrebe za bilo kakvim hemikalijama, zahvaljujući biljkama i korisnim bakterijama u njihovim ekosistemima.

Koncentracija algi u vodi smanjuje se pomoću mikroorganizama, a fosfor se održava u ravnoteži dok se stvaraju biološke vodene površine, a koje za primjer koriste ravnotežu u prirodi.

Uptown Ankara - Biyolojik Gölet

Biyolojik Gölet Nedir?

Biyolojik gölet kendi ekosistemindeki bitkiler ve faydalı bakteriler sayesinde hiçbir kimyasala gerek kalmadan kendi kendini temizleyen göletlerdir.

Doğadaki dengeyi örnek alan biyolojik göletler oluşturulurken sudaki yosun konsantrasyonu mikro-organizmalar yolu ile azaltılır, fosfor su içinde dengede tutulur.

Kako se izrađuju biološke vodene površine?

Biološke vodene površine se samostalno čiste, bez je hemikalija, zahvaljujući biljkama i korisnim bakterijama u njihovom ekosistemu.

Izgradnja biološke vodene površine započinje analizom od strane našeg stručnog tima, kao i u svim pejzažnim projektima. Odgovarajuće planiranje se vrši prema različitim promjenama, kao što su struktura tla, geografske karakteristike, godišnje padavine i statistika temperature na području na kojem će se izgraditi vodena površina. Biološka vodena površina je dizajnirana uzimajući u obzir želje klijenta. U fazi projekta planiran je živi ekosistem u okviru biološke vodene površine.

Nakon stvaranja ekosistema u biološkim ribnjacima, uređenje pejzaža generiše se korišćenjem i prirodnih i arhitektonskih elemenata kao što su stubovi, palube, kamenje, šljunak, stijene, biljke, trska, fontane i statue koje su kompatibilne sa vodom oko njega i tada je projekat završen.

Dülükbaba Tabiat Parkı - Biyolojik Gölet
Dülükbaba Tabiat Parkı - Biyolojik Gölet

Biyolojik Gölet Nasıl Yapılır?

Biyolojik gölet kendi ekosistemindeki bitkiler ve faydalı bakteriler sayesinde hiçbir kimyasala gerek kalmadan kendi kendini temizleyen göletlerdir.

Tüm peyzaj projelerinde olduğu gibi Biyolojik Gölet yapımı da uzman ekibimizin keşif çalışmasıyla başlar. Göletin yapılacağı alandaki toprak yapısı, coğrafi özellikler, yıllık yağış ve sıcaklık istatistikleri gibi değişkenlere göre uygun planlama yapılır. Müşteri tercihleri de göz önüne alınarak biyolojik gölet projelendirilir. Proje aşamasında biyolojik gölet içinde oluşturulacak canlı ekosistem de planlanır.

Biyolojik Göletlerde ekosistem oluşturulduktan sonra iskeleler, deckler, taşlar, çakıllar, kayalar, çevresinde su ile uyumlu olan bitkiler, sazlıklar, fıskiye ve heykeller gibi hem doğal hem mimari öğeleri kullanarak peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilir ve proje tamamlanır.

Narven Termal Kasaba - Biyolojik Gölet

Koje su prednosti bioloških vodenih površina?

Biološke vodene površine su živi ekosistemi kako sugerišu njihova imena, a pogodni su i za životinje kao što su ribe i žabe. Zbog toga su potpuno bezopasne za ljudsko zdravlje. Zapravo, voda u biološkim vodenim površinama koje smo projektovali je toliko čista i bezopasna da ima kvalitet na nivou vode za piće.

Ne štete životnoj sredini jer se ne koriste hemikalije. Troškovi dopunjavanja vode su mali, jer je gubitak vode minimalan. Pored toga, troškovi održavanja su svedeni na minimum zahvaljujući živom i sekosistemu koji se samostalno prečišćava.

Narven Termal Kasaba - Biyolojik Gölet

Biyolojik Gölet Avantajları Nelerdir?

Biyolojik Göletler adı üstünde biyolojik olduğu için canlı ekosistemlerdir ve içinde yer alan bitkiler dışında balık, kurbağa gibi canlılar için de yaşama elverişlidir. Dolayısıyla insan sağlığı için de tamamen zararsızdır. Hatta tasarladığımız biyolojik göletlerdeki su o kadar temiz ve zararsızdır ki içilebilir kalitededir.

Sıfır kimyasal kullanımı ile çevreye zarar vermez. Su kaybı minimumda olduğundan su takviyesi maliyetleri düşüktür. Ayrıca yaşayan ve kendi kendini temizleyen ekosistem sayesinde bakım maliyetleri de minimumdadır.

PROJEKTI BIOLOŠKIH VODENIH POVRŠINA


Montenegro